Resultat

  Gamla Mästare
  RM resultat
  SM 1997
  SM 1998
  SM 1999
  SM 2000
  SM 2001
  SM 2002
  SM 2003
  SM 2004
  SM 2005
  SM 2006
  SM 2007
  SM 2008
  SM 2009
  SM 2010
  SM 2011
  SM 2012
  SM 2013
  SM 2014
  SM 2015
  SM 2016
  SM 2017
  SM 2018
  SM 2019
  Mästarnas Mästare
   Gottskär

SM i Trissjolle år 2010 i Gottskär, Segelsällskapet Kaparen

Ulricehamns Kappseglingssällskap (UKSS) med besättningen Per Lönnfält och Jimmy Thorné seglade hem guldmedaljen i årets SM i Trissjolle. 


Guldmedaljörerna Per Lönnfält och Jimmy Thorné.                              Foto Carl Henrik Ridderstad


Följande är kopierat från Ulricehamns Kappseglingsklubbs hemsida. 

Under lördagen seglades tre race i måttlig vind. Per och Jimmy fick då placeringarna 2:a, 2.a, 4:a. Detta innebar att de låg på delad andra plats efter första tävlingsdagen. 

Söndagen inleddes med en något lättare vind som sedan ökade allteftersom. Dessa vindar visade sig passa Per och Jimmy perfekt. De började med att vinna de två första racen och kom 2:a i det sista. Efter sammanräkning av resultaten visade det sig att Ulricehamn tagit hem segern med totalt 8 poäng. På andra plats kom Claes Gillborn/David Keiller Segelsällskapet Kaparna med 11 poäng. På tredje plats kom Per Wester och Klara Wester Lerums segelsällskap med 13 poäng.


Vinnande båt 4781 med Per Lönnfält och Jimmy Thorné. De har deras sedvanliga reklamlogga "Sverull" i seglet. Nog hade de "rulle" i båten i år, så loggan passade vinnarna bra!    
Foto Carl Henrik Ridderstad

 

Resultat Trissjolle SM Gottskär, Segelsällskapet Kaparen

Rank

SailNo

Club

HelmName

CrewName

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total

Nett

1st

4781

UKSS

Per Lönnfält

Jimmy Thorne

2.0

2.0

(4.0)

1.0

1.0

2.0

12.0

8.0

2nd

2130

SSKA

Claus Gillborne

David Keiller

(3.0)

3.0

2.0

2.0

3.0

1.0

14.0

11.0

3rd

3740

LESS

Klara Wester

Per Wester

1.0

1.0

1.0

(6.0)

5.0

5.0

19.0

13.0

4th

5600

SSKA

Kalle Nilsson

Alexander Petersson

(4.0)

4.0

3.0

3.0

2.0

4.0

20.0

16.0

5th

3468

Käringö Segelklubb

Niklas Hurtig

Kristian Wollersjö

5.0

5.0

5.0

7.0

(10.0)

3.0

35.0

25.0

6th

2155

NSS

Sten Caap

Mi Caap

6.0

6.0

7.0

(DSQ)

4.0

8.0

59.0

31.0

7th

3327

NSS

Andrew Walker

Bo Rogalin

8.0

8.0

6.0

5.0

(11.0)

7.0

45.0

34.0

8th

3243

SSWL

Sune Strömberg

Stefan Lindström

9.0

11.0

(16.0)

9.0

8.0

6.0

59.0

43.0

9th

7030

SSKA

Karin Jacobsson

Amanda Törnqvist

14.0

(DNC)

8.0

4.0

6.0

12.0

72.0

44.0

10th

2534

UKSS

Ulrika Hilldén

Karl-Åke Ragnarsson

(16.0)

9.0

10.0

10.0

7.0

9.0

61.0

45.0

11th

3736

MKSK

Anders Olofsson

Patrik Ekberg

7.0

7.0

11.0

(15.0)

9.0

13.0

62.0

47.0

12th

4550

SS Vendels

Magnus Bäckelie

Anders Bäckelie

11.0

10.0

12.0

8.0

13.0

(15.0)

69.0

54.0

13th

4332

UKSS

Anna Nirs

Mats Due

10.0

13.0

9.0

11.0

12.0

(16.0)

71.0

55.0

14th

7015

LESS/SSKA

Hans Enström

Carl-Axel Ridderstad

(15.0)

12.0

15.0

12.0

15.0

11.0

80.0

65.0

15th

3781

RÅSS

Mattias Stenqvist

Henrik Stenqvist

13.0

14.0

(22.0)

14.0

22.0

10.0

95.0

73.0

16th

7041

SSKA

Mats Gustafsson

Magnus Ohlsson

12.0

17.0

14.0

(20.0)

17.0

18.0

98.0

78.0

17th

3192

UKSS

Leif Dahlberg

Marie Svensson

17.0

15.0

20.0

16.0

21.0

(22.0)

111.0

89.0

18th

3045

Upplands Väsby Båtsällskap

Lars Hylander

Märta Person

(24.0)

21.0

21.0

13.0

14.0

21.0

114.0

90.0

19th

5601

SSKA

Kajsa Rodhe

Mélaine Rodhe

19.0

(23.0)

19.0

22.0

16.0

14.0

113.0

90.0

20th

2621

SSKA

Niklas Bille

Jonny Sörenssen

18.0

16.0

(DNF)

21.0

19.0

17.0

119.0

91.0

21st

4675

OSS

Peter Burnelius

Jesper Burnelius

(23.0)

22.0

18.0

18.0

20.0

19.0

120.0

97.0

22nd

3695

Borås Segelsällskap

Erik Hallqvist

Lars Hallqvist

20.0

18.0

17.0

19.0

(26.0)

24.0

124.0

98.0

23rd

6003

UKSS

Hedvig Lindström

Linus Lindström

22.0

19.0

(23.0)

23.0

18.0

20.0

125.0

102.0

24th

5915

OSS

Sigge Brufors

Natanel Gustafsson

21.0

20.0

24.0

17.0

(25.0)

25.0

132.0

107.0

25th

7017

SSKA

Johan Aspenroth

Emanuel Gillerberg

(DNF)

DNC

13.0

24.0

23.0

27.0

143.0

115.0

26th

2017

UVBS

Carl Henrik Ridderstad

Leif Ericson

(26.0)

25.0

25.0

25.0

24.0

23.0

148.0

122.0

27th

2834

Väsby Båtsällskap

Jan Lindqvist

Natalia Lindqvist

25.0

24.0

26.0

26.0

(27.0)

26.0

154.0

127.0

 

 

 

Rank

SailNo

Club

HelmName

CrewName

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total

Nett

1st

4781

UKSS

Per Lönnfält

Jimmy Thorne

2.0

2.0

(4.0)

1.0

1.0

2.0

12.0

8.0

2nd

2130

SSKA

Claus Gillborne

David Keiller

(3.0)

3.0

2.0

2.0

3.0

1.0

14.0

11.0

3rd

3740

LESS

Klara Wester

Per Wester

1.0

1.0

1.0

(6.0)

5.0

5.0

19.0

13.0

4th

5600

SSKA

Kalle Nilsson

Alexander Petersson

(4.0)

4.0

3.0

3.0

2.0

4.0

20.0

16.0

5th

3468

Käringö Segelklubb

Niklas Hurtig

Kristian Wollersjö

5.0

5.0

5.0

7.0

(10.0)

3.0

35.0

25.0

6th

2155

NSS

Sten Caap

Mi Caap

6.0

6.0

7.0

(DSQ)

4.0

8.0

59.0

31.0

7th

3327

NSS

Andrew Walker

Bo Rogalin

8.0

8.0

6.0

5.0

(11.0)

7.0

45.0

34.0

8th

3243

SSWL

Sune Strömberg

Stefan Lindström

9.0

11.0

(16.0)

9.0

8.0

6.0

59.0

43.0

9th

7030

SSKA

Karin Jacobsson

Amanda Törnqvist

14.0

(DNC)

8.0

4.0

6.0

12.0

72.0

44.0

10th

2534

UKSS

Ulrika Hilldén

Karl-Åke Ragnarsson

(16.0)

9.0

10.0

10.0

7.0

9.0

61.0

45.0

11th

3736

MKSK

Anders Olofsson

Patrik Ekberg

7.0

7.0

11.0

(15.0)

9.0

13.0

62.0

47.0

12th

4550

SS Vendels

Magnus Bäckelie

Anders Bäckelie

11.0

10.0

12.0

8.0

13.0

(15.0)

69.0

54.0

13th

4332

UKSS

Anna Nirs

Mats Due

10.0

13.0

9.0

11.0

12.0

(16.0)

71.0

55.0

14th

7015

LESS/SSKA

Hans Enström

Carl-Axel Ridderstad

(15.0)

12.0

15.0

12.0

15.0

11.0

80.0

65.0

15th

3781

RÅSS

Mattias Stenqvist

Henrik Stenqvist

13.0

14.0

(22.0)

14.0

22.0

10.0

95.0

73.0

16th

7041

SSKA

Mats Gustafsson

Magnus Ohlsson

12.0

17.0

14.0

(20.0)

17.0

18.0

98.0

78.0

17th

3192

UKSS

Leif Dahlberg

Marie Svensson

17.0

15.0

20.0

16.0

21.0

(22.0)

111.0

89.0

18th

3045

Upplands Väsby Båtsällskap

Lars Hylander

Märta Person

(24.0)

21.0

21.0

13.0

14.0

21.0

114.0

90.0

19th

5601

SSKA

Kajsa Rodhe

Mélaine Rodhe

19.0

(23.0)

19.0

22.0

16.0

14.0

113.0

90.0

20th

2621

SSKA

Niklas Bille

Jonny Sörenssen

18.0

16.0

(DNF)

21.0

19.0

17.0

119.0

91.0

21st

4675

OSS

Peter Burnelius

Jesper Burnelius

(23.0)

22.0

18.0

18.0

20.0

19.0

120.0

97.0

22nd

3695

Borås Segelsällskap

Erik Hallqvist

Lars Hallqvist

20.0

18.0

17.0

19.0

(26.0)

24.0

124.0

98.0

23rd

6003

UKSS

Hedvig Lindström

Linus Lindström

22.0

19.0

(23.0)

23.0

18.0

20.0

125.0

102.0

24th

5915

OSS

Sigge Brufors

Natanel Gustafsson

21.0

20.0

24.0

17.0

(25.0)

25.0

132.0

107.0

25th

7017

SSKA

Johan Aspenroth

Emanuel Gillerberg

(DNF)

DNC

13.0

24.0

23.0

27.0

143.0

115.0

26th

2017

UVBS

Carl Henrik Ridderstad

Leif Ericson

(26.0)

25.0

25.0

25.0

24.0

23.0

148.0

122.0

27th

2834

Väsby Båtsällskap

Jan Lindqvist

Natalia Lindqvist

25.0

24.0

26.0

26.0

(27.0)

26.0

154.0

127.0


  Senaste till salu:
  02 Jun Trissjolle klass 3…

  Senaste köpes:
  29 May Renoveringsobjekt…

  Senaste inlägg:
  09 Feb Det bästa forumet fö…

 

   
Svenska Trissjolleförbundet
Ordförande: Karl Åke Ragnarsson • 070-587 14 94 •  Skicka e-post