Resultat

  Gamla Mästare
  RM resultat
  SM 1997
  SM 1998
  SM 1999
  SM 2000
  SM 2001
  SM 2002
  SM 2003
  SM 2004
  SM 2005
  SM 2006
  SM 2007
  SM 2008
  SM 2009
  SM 2010
  SM 2011
  SM 2012
  SM 2013
  SM 2014
  SM 2015
  SM 2016
  SM 2017
  SM 2018
  SM 2019
  Mästarnas Mästare
  

SM och RM segrare

År                Var Antal Båt nr Segrare Klubb
1967 SM Tjuvkil 38 944 Lennart Rutgersson/Ulf Gillborne TKK
1968 SM Lervik 34 816 Kalle Nilsson / Thomas Augustsson Tjuvkil KK
1969 SM Skälderviken 42 2311 Claes Hagman / Kjell Carlsson Tjuvkil KK
1970 SM Tjuvkil 52 2292 Roy Wedin /Kjell Lidman GKSS
1971 SM Sandhamn 37 3338 Erland Holmdal /  SSV
1972 SM Sandviken 44 3850 Per Roald / Lennart Danielsson SK Måsungen
1973 SM Tjuvkil 59 2044 Ulf Sjöberg / Agneta Sjöberg GKSS
1974 SM Baggensfjärden 41 3190 Martin Johansson / Håkan Johansson SS Vendels
1975 SM Arkösund 46 889 Örjan Wesslen / Ulrika Wesslen SS Hjälmaren
1976 SM Fjällbacka 55 5409 Thomas Svensson / Jörgen Svensson SS Viken / Ägir
1977 SM Hovås / Askim 49 5409 Jonas Palm / Staffan Palm SS Viken / Ägir
1978 SM Saltsjöduvnäs 35 5409 Björn Jacobsson / Kurt Jofs SK Måsungen
1979 SM Ölmanäs 44  3928 Petter Nilsson /Johan Nilsson SSK
1980 SM Bohus Malmön 54 3114 Stefan Berg / Thomas Berg SSK
1981 SM SS Kaparen 33 4556 Björn Jacobsson / Kurt Jofs SK Måsungen
1982 SM Mark Öresjön 36 4556 Björn Jacobsson / Ove Luhr SK Måsungen
1983 SM Bohus Malmön 34 3114 Stefan Berg / Thomas Berg SSK
1984 SM Ölmanäs 14 4161 Fredrik Hansson / Kristian Hansson HABK
1985 SM Bohus Malmön 32 4726 Mats Iwarsson / Pelle Iwarsson BMBK
1986 SM Vänersborg 16 4263 Jerry Johansson / Lars Pagil BKSS
1987 SM Bohus Malmön 30 4726 Mats Iwarsson / Pelle Iwarsson BMBK
1988 - Arrangerande     klubb hoppade av, inget SM  
1989 SM Bohus Malmön 17  4526 Mats Iwarsson / Ulrik Svensson BMBK
1990 RM Bohus Malmön 6 5601 Daniel Rodhe / Jerry Johansson SSK / Billdal
1991 RM Bohus Malmön 3   Tina Blom / Åsa Wallentin BMBK
1992 RM Bohus Malmön 8 3141 Bergström / Kinnerfors  
1993 RM Arkösund 11 3045 Björn Sandberg / Pernilla Kark NSS
1994 RM Arkösund 15 5108 Mats Caap / Caroline Caap NSS
1995 RM Gottskär 20 570 Andreas Risne / Linus Risne   SSK
1996 RM Gottskär 22 5601 Daniel Rodhe / Patrik Holmberg SSK
1997 SM Gottskär 36 3045 Magnus Sandberg / Björn Sandberg  NSS
1998 SM Bohus Malmön 42 3045 Magnus Sandberg / Björn Sandberg NSS
1999 SM Arkösund 52 3045 Magnus Sandberg / Björn Sandberg NSS
2000 SM Frillesås 57 3045 Magnus Sandberg / Björn Sandberg NSS
2001 SM Strängnäs 36 3045 Magnus Sandberg / Björn Sandberg NSS
2002 SM Gottskär 58 5600 Kalle Nilsson / Viktor Törnqvist GKSS
2003 SM Arkösund 68 3740 Per Wester / Filip Wester STSS
2004 SM Vendels/Frillesås 57 5600 Kalle Nilsson / Viktor Törnqvist SSKA
2005 SM Mariestad 34 4781 Per Lönnfält / Tomas Engberg UKSS
2006 SM Arkösund 39 3740 Per Wester / Filip Wester LESS
2007 SM  Gottskär 26 3740 Per Wester / Filip Wester LESS
2008 SM Bohus Malmön 35 3327 Björn Sandberg / Linnea Petersson NSS
2009 SM Arkösund 29 3327 Björn Sandberg / Linnea Petersson NSS
2010 SM Gottskär 27 4781 Per Lönnfält / Jimmy Thorne UKSS
2011 SM Bohus Malmön 43 1014 Bo Rogalin / Therése Ros NSS
2012 SM Gottskär 30 2130 Claes Gillborne / David Keiller SSKA
2013 SM Stockholm 25 3045 Magnus Sjögren / Irma sjögren VJS
2014 SM Bohus Malmön 34 1014 Bo Rogalin / Therése Ros NSS
2015 SM Arkösund 21 3045 Magnus Sjögren / Irma sjögren VJS
2016 SM Mollösund 33 3740 Klara Wester / Rebecca Netzler GKSS
2017 SM Borås 21 7013 Björn Sandberg / Linnea Petersson JKV
2018 SM Oaxen/Mörkö 17 3045 Björn Sandberg / Maja Wikman JKV
2019 SM Bohus Malmön 36 3327 Marius Rydell / Christoffer Hallin Käringön SK
2020 SM          
             

Skol SM / JSM / Sprint segrare

År                      Var Antal Båt nr Segrare Klubb
1970 Skol SM Arkösund 19 2438 Hans Hamel / G Paulsson KSS
1972 Skol SM Fiskeboda /Hjälmaren 6 3711 Hans Guste / Per Guste  
1973 Skol SM Kalmar   2103 Ulrika Roald / Doris Nordén SKM
1974 Skol SM Riddarfjärden 6   Göran Bobeck / Göran Holmberg Sandviken
1975 JSM Marstrand 23 3050 Vicke Johansson / Calle Johansson SS Kaparen
1975 Skol SM Riddarfjärden 17 4443 Owe Luhr / Sörman  
1976 JSM Västervik        
1976 Skol SM   10 5409 Jonas Palm / Jörgen Svensson Östrabo skolan Uddevalla
1980 JSM Sölvesborg 4 4606 Håkan Börjesson / Linnea Börjesson  
1981 JSM Frillesås        
1983 JSM Bohus Malmön 10 5601 Daniel Rodhe / Patrik Holmberg SSK
1985 JKLM Bohus Malmön 8 5289 Ulrik Svensson / Henrik Wallin BMBK
1986 JRM Vänersborg 3 4159 Oskar Karlsson / Viktor Karlsson SSVÄ
2002 Sprint SM Gottskär   4781 Per Lönnfält / Tomas Engberg UKSS
2002 JRM Gottskär 7 910 Philip Carlson / Benjamin Person SSKA
2003            
2004            
2005            
2006            
2007            
2008            
2009            
2010            
2011            
2012            
2013 JKLM Vikingarna, Sthlm   4332 Martin Due / Helga Pettersson UKSS
2014 JKLM Bohus Malmön   4332 Martin Due / Erik Juntorp UKSS
2015 JKLM Norrköp. / Arkösund   3436 Martin Due / Erik Juntorp UKSS
2016 JKLM Mollösund   5703 Martin Due / Johanna Due UKSS
2017 JKLM Borås   5703 Martin Due / Johanna Due UKSS
2018 JKLM Oaxen /Mörkö   5703 Martin Due / Johanna Due UKSS
2019 JKLM Bohus Malmön   3327 Marius Rydell / Christoffer Hallin Käringön SK
2020            


  Senaste till salu:
  02 Jun Trissjolle klass 3…

  Senaste köpes:
  29 May Renoveringsobjekt…

  Senaste inlägg:
  09 Feb Det bästa forumet fö…

 

   
Svenska Trissjolleförbundet
Ordförande: Karl Åke Ragnarsson • 070-587 14 94 •  Skicka e-post